STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES W CELU REALIZACJI USŁUG. MOŻESZ OKREŚLIĆ WARUNKI PRZECHOWYWANIA LUB DOSTĘPU DO PLIKÓW COOKIES W TWOJEJ PRZEGLĄDARCE. Rozumiem

E-REJESTRACJA

Alergologia

Adres Telefon: Godziny otwarcia:
ul. Nowowiejska 10
00-653 Warszawa
22 526 42 55
602461025
Pon. - Pt. 8:00 - 20:00

Poradnia komercyjna

CZYM ZAJMUJE SIĘ ALERGOLOGIA?

Alergologia  to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń alergicznych.
Alergia zwana inaczej uczuleniem jest odpowiedzią naszego organizmu na zetknięcie się z czynnikiem zewnętrznym - alergenem, który powoduje reakcje ze strony różnych narządów człowieka.
Na alergie cierpi coraz więcej osób co pozwala wysnuć wniosek o wpływie rozwoju cywilizacji i zmiany otaczającego nas środowiska na wiele przypadłości o podłożu alergicznym.

PRZYCZYNY

Stały kontakt z alergenami, których nie możemy wyeliminować z naszego otoczenia (np. roztocza, pyłki traw itp.), zmiana sposobu odżywiania, stosowanie różnorodnych dodatków i konserwantów, zanieczyszczenie środowiska, są najczęściej branymi pod uwagę czynnikami wpływającymi na wzrost zachorowalności na choroby alergiczne. Do czynników ryzyka zalicza się również czynniki genetyczne, czyli odziedziczoną predyspozycję do alergii.

ZAGROŻENIA

Badania epidemiologiczne prowadzone na całym świecie wykazują stały wzrost występowania chorób alergicznych. Wymienia się wiele przyczyn tego zjawiska.
Uważa się, że krótki okres karmienia piersią i wczesne wprowadzenie mleka krowiego może tłumaczyć wczesne ujawnienie się alergicznego zapalenia skóry i alergii pokarmowej.
Nowoczesne budownictwo, w którym jest zła wentylacja pomieszczeń, powoduje namnażanie się roztoczy i wzrost zachorowań na choroby alergiczne. Zanieczyszczenia środowiska, palenie czynne i bierne tytoniu, nawracające wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych oraz tendencja do mieszkania w dużych aglomeracjach miejskich, wiąże się z coraz częstszym ujawnieniem się chorób alergicznych.

OBJAWY

Objawy chorób alergicznych są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju alergii. Alergia pokarmowa jest znacznie częstszym objawem u dzieci niż u dorosłych. Mleko krowie jest najczęstszą przyczyną objawów ze strony układu pokarmowego w okresie niemowlęcym. Są to wymioty, kolka, biegunki. Alergia na inne pokarmy, takie jak np. jaja, fasola, orzechy, ryby, rozwija się później. Najczęstsze objawy to świąd w jamie ustnej i gardle, wysypki skórne, napady duszności.
W alergicznym nieżycie nosa głównymi objawami są swędzenie w nosie, kichanie, wodnisty katar, upośledzenie węchu, swędzenie oraz łzawienie oczu.
W przypadku alergii wziewnej, która znaczenie częściej występuje u starszych dzieci i osób dorosłych, najczęstszymi objawami są:
- kichanie i uporczywy wodnisty katar,
- suchy napadowy kaszel, 
- uczucie duszności z towarzyszącym świszczącym oddechem, 
- utrudnione oddychanie.

PROFILAKTYKA

Działania profilaktyczne należy rozpocząć we wczesnym dzieciństwie. Wskazane jest jak najdłuższe karmienie piersią i unikanie wczesnego wprowadzania mleka krowiego. Istotne jest również zmniejszenie ekspozycji nie tylko dzieci, ale również dorosłych na pyłki roślin oraz kurz domowy. Osoby z objawami alergii nie powinny palić tytoniu oraz przebywać w pomieszczeniach, w których inni palą.
Dla każdego pacjenta ustalany jest indywidualny program leczenia. Oprócz dobrania odpowiednich leków, które eliminują objawy choroby, chorzy w uzasadnionych przypadkach, mogą być odczulani na poszczególne alergeny. Odczulanie, aby było skuteczne, musi być prowadzone w odpowiednim czasie i odpowiednio długo.

 

W poradni alergologicznej wykonujemy odpłatnie:
- odczulanie,
- testy skórne,
- testy skórne rozszerzony zakres,
- spirometrię,
- spirometrię z próbą rozkurczową.

 

Lekarz poradni alergologicznej:

  • Lek. Staniszewski Robert

 


Stomatologia

Gwarantujemy wysoki poziom świadczeń
stomatologicznych wykonywanych
przez specjalistyczną kadrę lekarzy.

 Wejście

Programy profilaktyczne

Zapraszamy Państwa
do zapoznania się z
programami profilaktycznymi.

Dowiedz się więcej

Medycyna estetyczna

Zapraszamy Państwa
do zapoznania się
z ofertą zabiegów dermatologicznych

Dowiedz się więcej

Oferta dla firm

Zapraszamy Państwa
do zapoznania się
z ofertą dla Firm

Dowiedz się więcej